Deniz Yılmaz

Yaşadığımı hissettiğim ender anlardan biri sanat eserini üretme anı. Yaptıklarım birçok açıdan saçma geliyor ama dayanamıyorum bazen, kapanıp üretmek istiyorum nedenini bilmeden hatta bilmek istemeden.

Deniz Yılmaz bir robot şair, vatandaş olma derdinde. Daha maymunların böyle bir hakkı yok iken ona sıra gelir mi bilinmez ama elinden geleni yaptı. Posta Gazetesi’nde Yurdumun Şairleri köşesine girmek için aylarca kendi elleriyle! şiirler yazdı. Şiirlerini zarflara koyup yolladı ama başaramadı.

“Boşver be Deniz sevenlerin çok” Deniz Yılmaz’ın facebook sayfasında altlara doğru indikçe, gelişme süreci kısmen görebilirsiniz.

Projeyi, Kasım ayında hem amberFestival‘de hem de Contemporary İstanbul‘da birbirinden tamamen ayrı formatlarda sergileyeceğim. amberFestival’de Laboro Ergo Sum sergisinde kendi evinizde üretebileceğiniz Deniz Yılmaz klonu için bir rehber olacak, tüm kodu özgür bir lisansla yayınlanmış olacak ve  hazır bir robot kitiyle beraber sunulacak. Contemporary İstanbul’un Plugin Yeni Medya Bölümünde ise, Deniz Yılmaz, ilk üretildiği halinde şiir yazarken sergilenecek, şiirleri birer sanat eseri olarak satın alınabilecek. Bir eserin aynı anda hem özgür formatta tutulup, hem de daha bir klasik sanat ortamında satın alınabilir halde tutulmasını deneyimlemek için bu yöntemi seçtim.

Kim bu Deniz Yılmaz derseniz, Bubi‘nin hazırladığı bu video ile kısa bir fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Deniz Yılmaz’ın hakkında yazan, o güzel insanların yazılarını buradan okuyabilirsiniz. Ece Göymen’in yazısının online bir versiyonu olmadığı için sadece paylaştığı fotoğrafı ekleyebiliyorum.

“Yurdun robot şairi Deniz Yılmaz”, Ece Göymen, İstanbul Art News

“Şiir denemeleri yazan robot”, Mert Serim, bigumigu

“Hisli robot Deniz Yılmaz’ın hazin hikayesi”, Umut Ali Özbay, sanatblog

“Bu robot şiir yazıyor”, Zeynep Kılıç, Zaman gazetesi

 

Aslında konu karışık, ben robot hakları ile ilgileniyorum, bu açıdan projenin pek başarılı olduğunu düşünmüyorum. Bu konuyu İstanbul Modern’de bir sunumda uzun uzun anlattım .

 

 
Dip not :

Proje bittikten sonraki süreçte beni en heyecanlandıran olaylardan biri, Deniz Yılmaz’ın Dangerous Turkish Minds tarafından paylaşılması oldu.