Üreten bir nesil nasıl oluşur ?

1620842_717031405038437_2006756608030405868_n

tüketmekten üretmeye sürdürülebilir bir model önerisi

 

Yabancı dil öğrenmek,
Spor yapmak,
Müzik yapmak, resim yapmak.
Bunlar aslında şu anda çocuklarımız için önerilen bir dizi beceri ve sanırım hepsi çok önemli. Bütün hikaye kendine yetebilen,
karar verme becerisi yüksek,
becerikli
ve sürdürülebilir bir dünyada yaşayan
bir çocuğumuz olmasını istememizden kaynaklanıyor aslında.

Şimdi size yeni bir konudan bahsedeceğim, gelecek sistemleri anlayabilen, yorumlayabilen, hack edebilen ve modelleyebilen nesillerin devri olacak.

Dijital devrimin nelere sebep olduğunu hep beraber gördük, internet her şeyi alt üst etti. Dev şirketler çağa ayak uyduramayıp battılar. Şimdi yeni devler var. Bu değişim artan bir hızda devam edecek. Bunun bazı ipuçlarını görmeye başladık. Dijital devrim, 3 boyutlu yazıcılar ile fiziksel devrimi tetikleyecek. İletişim, mobil yapılar ile bambaşka bir şekle bürünecek.

Evet çocuğunuz coder olmak zorunda, ama bunu programcı olmak için değil, sistemleri anlayabilmek için yapmak zorunda.

Evet bir maker olmak zorunda, çünkü üretme becerisi olmayanın, ordan oraya savrulacağı bir yüzyıla giriyoruz.

Evet sizin çocuğunuz bir hacker olmak zorunda, her zaman hack etmek için değil ama gerektiğinde ona sunulanla yetinmek zorunda kalmamak için.

“Zorunda” diyorum ama bunu zorla yaptırın diye demiyorum, onlar zaten oldukça meraklılar bunları öğrenmeye, ben sizi ikna etmek için “zorunda” diyorum.

Bu tip dönüşümleri devlettten beklemek hayalcilik olacaktır, şirketlerden beklemek ise maalesef sürdürülebilir bir yapı değil.

CoderDojo bu modellerden sadece biri, ücretsiz, açık ve hızla büyüyen bir yapı. Ben kendi atölyemi haftada sadece iki saatliğine bu eğitim için açtım. Ufak bir duyuruyla, inanılmaz enerji kaynağı çocuklar ile tanıştım. Her hafta onlardan yeni birşeyler öğreniyorum, ve bahsettiğim kavramları öğrenmelerini büyük bir keyifle gözlemliyorum.

Belirli bir eğitim planım yok, ne istiyorlarsa onu yapıyorlar, bir hafta sadece oyun oynuyorlar, öbür hafta dudak uçuklatacak projeler yapıyorlar. Aslında kabaca bir havuz var, oradan konular seçiyorlar ve istediklerini yapıyorlar. Öğrenme hızları inanılmaz ve bu olanlar benim için çok huzur ve heyecan verici.

Özetle sizden ricam şu,

Yer sağlayın

Şirketinizde, okulunuzda, sadece iki saatlik bir boş zaman yaratın ve mahallenizdeki çocuklara bu fırsatı tanıyın.

Mentor olun

Bu alanlar konusunda biraz olsun deneyiminiz var ise, öğrenmelerini sağlayın ve siz de onlarla öğrenin. İnanın öğretebilmek insanı tamamlayan bir olgu.

Katılın

Çocuğunuzu bu eğitimlere yollayarak kendine yetebilen bir birey olmasını sağlayın.

Destek verin

Malzeme yollayarak veya maddi olarak destek verebilirsiniz, eğer bir kurumda çalışıyor iseniz, kurumsal destek verebilirsiniz.

Paylaşın

Yukarıdakilerin hiçbiri size uymuyorsa en azından bu haberi gerekli kişilere ulaştırın.

 

Devam etmek için :

https://docs.google.com/forms/d/12MVpCbaNI1AeKrwFyEG54UI-QXT8V0EaKPiZ38vNquk/viewform?c=0&w=1&usp=mail_form_link

Daha fazla bilgi için :

http://www.coderdojoturkiye.com/
https://coderdojo.com/

coderdojo